Krótka historia…

 

 

 

2020r Pomijając to co się działo, bo to temat na podręczniki do historii, był rokiem przejścia setek tysięcy biznesów na ecommerce. Ludzie masowo przeszli na zamawianie przez internet, nawet najprostszych artykułów pierwszej potrzeby, 2023r. Będzie jej kontynuacją. Jesteśmy społeczeństwem które jest coraz bardziej zaznajomione z internetem i jego funkcjonalnościami. Przeniesienie albo rozpoczęcie swojego biznesu na rynku internetowym to dziś naturalna forma rozwoju.

Najważniejszy jest jednak to, aby nie powtórzyć błędów poprzedników. Po to jesteśmy MY

Największym i najczęściej pomijanym kosztem w prowadzeniu sklepu internetowego jest czas, plan i strategia, które musisz obrać i konsekwentnie dążyć do ich wykonania.

   

Na początek…..

Domena

Domenę wykupuje się na rok. Nie jest ona Twoją własnością aby sklep mógł funkcjonować należy ją przedłużać ją co rok.

Możesz kupić dwa typy domen:

  • Nowe domeny – czyli te, które rejestrujemy pierwszy raz, a więc bez historii. Ich ceny rozpoczynają się od 0 — 50 zł.
  • Domeny z historią –  to te, które zostały zarejestrowane wcześniej w zależności kto jest ich właścicielem i jaki mają potencjał ceny zaczynają się od około 500 zł a kończą tam gdzie ceny apartamentów na Wawelu.

Warto sprawdzać ile kosztuje przedłużenie domeny na następny rok – może być to koszt od 50 — 250 zł i tu już możesz realnie zaoszczędzić.

Na co należy uważać przy wyborze domeny aby nie stracić nerwów i pieniędzy?

Domena musi (powinna) posiadać końcówkę zgodną z krajem, w którym chcesz sprzedawać swoje produkty.

Czyli…

Jeśli Twój biznes działa na rynku polskim oczywistym jest fakt, że będzie to końcówka pl, niemiecki de, angielski – co.uk itd.

Natomiast jeśli Twój sklep internetowy ma ambicje zaistnieć na międzynarodowym rynku, to rekomendujemy wykup domeny globalnej – z końcówką .com ( są z natury droższe od krajowych).

WAŻNE: Unikaj końcówek typu net.pl, com.pl itd., oraz myślników w nazwie domeny, polskich znaków, cyfr.

Hosting

Czym jest hosting ?? W skrócie jest to komputer podłączony cały czas do internetu na którym utrzymywany jest Twój sklep

Od jego specyfikacji, awaryjności, marki firmy hostingowej zależy jego cena. Opłacasz go co rok, jak domenę. Możesz dopłacić również za dodatkowe funkcje związane m.in.: z częstotliwością backupów, ilością skrzynek pocztowych, ilością baz danych, miejscem na dysku, wsparciem technicznym, lub inne (oferta zależy od wybranego hostingu)

Koszt za serwer / hosting: od 0 zł – 600 zł na pierwszy rok.

WAŻNE: Zawsze sprawdzaj, ile kosztuje przedłużenie usługi na kolejne lata (Jakby nie było jest to koszt stały).

Certyfikat SSL

Dlaczego SSL przy założeniu sklepu jest potrzebny?

SSL to bardzo ważny element przy zakładaniu sklepu internetowego. Nie jest on automatycznie przypisany do Twojej domeny – trzeba go skonfigurować. Co roku także musisz go odnawiać.

SSL daje poczucie bezpieczeństwa. Dzięki niemu przy załadowaniu strony nie będzie komunikatu informującego, że Twoja strona jest niebezpieczna. To również wymóg od Google od 2018r. dla wszystkich stron, a zwłaszcza sklepów internetowych jeśli chodzi o SEO. Także SSL to absolutny obowiązek.

 

 

Ile kosztuje gotowy sklep internetowy ??? 

Gotowy sklep internetowy to taki, który po wgraniu szablonu i po wymienieniu podstawowych elementów + drobny lift strony i postów, może w pełni działać.

Taki sklep kosztuje do 1500 zł do 3000 zł.

Wady:

Będziesz musiał aktualizować, zabezpieczać, wprowadzać nowe integracje czy dodatkowe funkcjonalności. Oczywiście możesz ponieść dodatkowe koszty opieki nad sklepem.

Istnieje duża zależność od twórców szablonu, na którym on stoi. Maskowanie wad setkami wtyczek będzie tutaj normą. Brak realnej optymalizacji to standard.

Zalety:

Idealna opcja dla małej firmy.

Cena.

To sklep na dziś.

Ile kosztuje sklep internetowy oparty o indywidualny motyw?

Cena indywidualnych sklepów internetowych wacha się od 3000 zł do 50 000 zł.

Wady:

Czas realizacji – projekt w zależności od skomplikowania powstaje do 3 miesięcy

Zalety:

Indywidualny motyw sklepu internetowego jest oparty na Twoich inspiracjach, oczekiwanej funkcjonalności i dedykowanej oprawie graficznej. Znacząca większość rozwiązań pisana jest specjalnie pod Twój projekt.

Powstanie sklepu w tej formie charakteryzuje się wieloma etapami jego powstania. Najpierw tworzy się projekt graficzny – cena jest uzależniona od skomplikowania, ilości stron do projektowania oraz występowaniem animacji, interakcji, stylu graficznego i oczywiście ilości projektowych elementów, jak logo lub tło. Ceny projektów graficznych sklepów internetowych rozpoczynają się od 2500 zł.

Następnie na podstawie zaakceptowanego projektu rozpoczynamy tworzenie Państwa sklepu

Ile kosztuje dedykowany sklep internetowy ???

Koszty rzędu 50 – 400 tysięcy złotych + koszt stałego wparcia technicznego liczony w dziesiątkach tysięcy złotych miesięcznie wcale nie będzie przesadzony. To idealne rozwiązanie dla dużych i średnich firm.

Wady: cena, stałe wsparcie techniczne, czas realizacji nawet do roku.

Zalety: Same, po za kosztami

Potrzebujesz więcej informacji ?

Skontaktuj się z nami, przygotujemy dla Ciebie bezpłatną wycenę !